TERS OMUZ PROTEZİ

TERS OMUZ PROTEZİ NEDİR?

Bu protez sistemi uzun yıllardır Avrupa’da ve Amerika’da kullanılan ancak son dönemlerde teknoloji sayesinde başarı oranı artmış özel protezlerdır. Özellikle tamir edilemeyecek durumdaki omuz çevresi kas yırtıklarında ve kırıklarında  başarılı sonuçlar alınmasını sağlar.

NEDEN TERS, NE DEMEK TERS?

Bu protez sistemi sayesinde omuzun Oryantasyonu değiştirilir. Bu şu demektir omuzdaki baş ve başın içinde hareket ettiği yuvanın yerleri değiştirilir. Bunun faydası omuzdaki deltoid denen kasın yırtık olan döndürüc kas grubunun görevini üstlenemesini sağlamaktır.  Yani temelde omuzun biomekaniğinin değiştirilerek daha avantajlı bir eklem hareket açıklığı oluşturulur.

HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Bu protezler omuz döndürücü kas grubunun tamir edilemez şekilde yaralandığı hastalarda omuz başını saran kaslar çürür. Omuz başı yukarıya apolet kemiğine doğru yer değiştirir. Bu da kireçlenmeyi tetikler. Buna Kaf Artropatisi  denir. Bu durumdaki hastalar için en ideal protez şekli budur. Yine kasların kemiğe yapışma yerlerinde olan parçalı kırıklarda ileri yaşta uygulanabilir.

Kısacası tamir edilemeyecek derecede kas hasarı olan ileri yaş hastalarda kullanılan bir protez çeşididir.

AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Omuz ön tarafından yapılan yaklaşık 10cm’lik bir kesi ile uygulanır.  ardından omuz baş kemiği ve yuva kemiği hazırlanır. Ve yuvaya metal baş implant, kola da yuva implant konulur. Baş ve yuva metal yüzeyler arasına da polietilen denilen özel güçlendirilmiş bir plastik ara parça konulur

AMELİYAT SONRASINDA NELER YAPILIR?

Hasta ameliyattan sonra yaklaşık 4-6 hafta kadar kol askısı kullanır. Genellikle estetik dikiş atıldığı için sürekli pansuman yapılmasına ve dikiş alınmasına gerek kalmaz. Hasta taburcu edilirken ağrı kesici ve antibiyotik reçete edilir.

Ameliyattan sonra en kısa zamanda yaklaşık ikinci hafta civarında omuz egzersizleri başlanır. Hasta 2-3 hafta kadar yardıma ve bakıma ihtiyaç duyar. Ameliyattan sonra özellikle bazı Başüstü hareketler ve ağır kaldırma yasaklanacağı için evdeki eşyaları sürekli kullandığı şeyler rahat ulaşabileceği konuma ayarlanmalıdır.

Hasta 6. haftadan sonra normal hayatına geri dönmeye başlar. Kas tamir yapılmadığı için genellikle fizik tedavi ye ihtiyaç kalmadan hastalar iyileşir.

AMELİYAT SIRASI VE SONRASINDA OLUŞABİLECEK SORUNLAR NELERDİR?

Her ameliyatta olduğu gibi kanama, sinir hasari, enfeksiyon gibi Sorunlar  oluşabilir. Koldan emboli ve pıhtı riski bacak ameliyat bana göre çok nadiren görülür. Yine protezin yerleştirilmesi sırasında çevre kemiklerde kırıklar oluşabilir. İlerleyen zamanlarda protezde çıkık, kemikten gevşeme gelişip tekrar ameliyat olması gerekebilir.  Bu sorunlar nadiren olsa da görülebilir. Olmaması için hastaya gerekli medikal tedavi verilir. Yine hastaya uyuması ve uymaması gereken şeyler anlatılır. Örneğin ameliyatlı kolla ağır kaldırmak, uzanarak boş üstü işler yapmak, kolu arkaya doğru çevirmek gevşemeye ve çıkığa neden olabilir.

TERS OMUZ PROTEZLERİNİN SONUÇLARI NASILDIR?

İyi bir cerrahi teknik, iyi bir rehabilitasyon programı, iyi ve kaliteli kullanılan malzemelerden sonra bu ameliyatın sonucunda hasta kolunu rahatça kullanabilir. Başının üzerine uzanabilir günlük hayatını idame ettirecek neredeyse bir çok hareketi yapabilir.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir