TENİSÇİ DİRSEĞİ (LATERAL EPİKONDİLİT)

TENİSÇİ DİRSEĞİ (LATERAL EPİKONDİLİT) NEDİR?

Dirseğin dış kenarında kemik üzerinde görülen şiddetli ağrı ve ön kolu,el bileğini hareket zorluğuyla giden bir hastalıktır. Genellikle Avrupa’da tenis oynayan kişilerde göründüğü için bu isim verilmiştir. en sık oluş kaynağı tenistekine benzer el bilek ön kol zorlayıcı hareketleridir.

TENİSÇİ DİRSEĞİ (LATERAL EPİKONDİLİT) NASIL OLUŞUR?

dirsekten başlayıp önkoldan elbileğine uzanan ön kol grup kaslarının ,tekrarlayan aşırı zorlayıcı el el bilek hareketleri neticesinde, dirsek dış kenara yapışma yerinde meydana gelen enflamasyon (=mikropsuz iltihap şekli=yangı) ile oluşan bir hastalıktır.

Bu bahsettiğimiz mikropsuz iltihap zamanla kronikleşerek sıvı birikimine, tendon kemik bileşkesinde yangıya neden olup zamanla tendonda dejenerasyon dediğimiz yıpranma sürecini başlatır. Yani hastalığın tetikleyicisi zorlayıcı tekrarlayan el el bilek hareketleridir.

EN SIK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Hastalık sıklıkla 30-50 yaş arası zorlayıcı işlerde çalışan ya da zorlayıcı sporlar yapan kişilerde görülür. Daha önce de bahsettiğimiz gibi özellikle tenis oynayan kişilerde fazla back-hand  adı verilen vuruş sitili nedeniyle oluşur.

Genel olarak toplamda ise en sık gördüğümüz nedenler; Özellikle ev hanımlarında zorlayıcı silme, ovalama ve sıkma hareketlerini çok sık yapanlar,  erkek hastalarda ön kolun ve el bileğini sürekli döndürülerek zorlamasına neden olan tornavidalama, sıkıştırma gibi hareketlerin çok sık yapıldığı işlerle uğraşanlar, gün içerisinde uzun süreli  klavye ve mouse kullanan mesleklerde çalışanlar.

HASTA ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

Hastalar çok net ve tipik bir şekilde dirsek dış kenarında şiddetli ağrı ve hassasiyet şikayetiyle başvurur. Ağrı dirsek dış kenarında yoğun olmakla birlikte hareketlerle önkola, el bileğine ve el sırtına kadar vurabilir. Hastalar özellikle ağır bir şeyi kaldırmaya çalıştıklarında dirseğe vuran şiddetli ağrı nedeniyle kaldıramadıklarını ya da taşıyamadıklarını ifade ederler. Hatta ve hatta hastalık şiddetlendiğinde kapı bile açamadıklarını söylerler.  Hastalığın başlangıç evresinde şikayetler hafifken hastalar genellikle önemsemezler ve geçiştirirler ancak zamanla hastalık ilerler ve günlük işlerin yapılmasını ciddi derecede kısıtlar.

HASTALIĞIN TANISI NASIL KONULUR?

Hastalığın tanısı hasta öyküsünün dinlenmesi ve fizik muayene ile konulur. Hastalığın tanısında röntgen nadiren gereklidir.

TENİSÇİ DİRSEĞİ  TEDAVİSİ NASILDIR?

İlk olarak yapılması gereken koruma ve dinlendirme tedavisidir. Yani öncelikle dirsekteki zorlanmaya neden olan hareketlerin bırakılması elin-el bileği kaslarını dillendirilmesi gerekir. Bununla birlikte ağrı kesici kas gevşetici hap ve jeller kullanılmaya başlanır. Ağrı kesiciler  sadece ağrıyı bastırmak amacıyla değil aynı zamanda tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılırlar. Ağrı kesiciler anti- enflamatuvar denilen bir özellikleri ile tenisçi dirseği oluşum mekanizmasındaki yangıyı yani mikropsuz iltihap dediğimiz hadise yi baskılarlar. Yani eğer ağrı kesiciler hastalara yan etki yaratmıyorsa mutlaka tedavi amaçlı olarak doktorun önerdiği miktarda sürede kullanılmalıdır, sadece ağrı bastırıcı olarak düşünülmemelidir.

Yine tedavi de epikondilit bandı denilen bantlar kullanılır. Bu bantlar dirseğin ağrıyan yerinin yaklaşık üç parmak altı bölgeye uygulanır. Yani tam ağrıyan bölgeye takmamak gerekir. Çünkü bu bantlardaki amaç ön kol kaslarına ikinci bir dayanak nokta yaratıp kasın çekme kuvvetinin dirseğe binme miktarını azaltmaktır. Gün içinde özellikle aktif çalışılan zamanlarda mutlaka takılı durmalıdır. Bağımlı sıkıldığı ne kolu şişirecek kadar fazla ne de kayacak kadar az olmalıdır. yine hastaya ağrı baskılanmasını takiben gerdirici egzersizler önerilir.

germe egzersizi

ESWT Tedavisi: Bu yöntemde ses dalgaları direkteki iltihaplı bölgeye yönlendirilir. Bu o bölgeye taze kan akışını artırarak enflamasyonun dağılmasını sağlar. Yaklaşık 5-6 seans uygulanır. Seanslar ortalama 5-10 dk civarı sürer. Yan etkisiz ve ağrısız bir yöntemdir. Hasta uygulama sonrası işine gücüne dönebilir. Başarı şansı %60-80 civarındadır.

eswt uygulaması

Kortizon İğnesi Uygulaması:  Bu yöntemde dirsek kenarındaki ağrılı bölgeye enjektör yardımıyla kortizon yapılır. Kortizonun yapılmasındaki amaç bu bölgedeki iltahaplı olayı baskılamaktır. Hızlı ve etkin bir tedavi yöntemidir. Ancak kortizonun bazı yan etkilerinden dolayı seçili hastalara uygulamak uygundur. Yılda üç kezden fazla uygulanması önerilmez.

PRP Uygulaması:  Bu yöntemde kişiden alınan kan özel cihazlar yardımıyla uygulanan işlem sonrası trombositten zengin plazma denen bir kan ürünü çıkarılarak bunun dirseğe yapılması şeklindedir. Doğal olarak iyileşme ve hücresel düzeyde tamir mekanizmalarını uyararak etki eden yöntemdir. Herhangi bir ilaç tedavisi değildir. Hiçbir yan etkisi yoktur.  1-3 seans şeklinde uygulanır. Günümüzde popüler ve etkin bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

PRP hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Cerrahi Tedavi: Hiçbir tedaviye cevap vermeyen hastalada uygulanır. Kasların kemiğe yapışma yerinden ayrılması ve iltihaplı dokunun temizlenmesi esasına dayanır. İyileşme süresi uzundur.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir