SLAP

SLAP nedir?

Omuz eklem yuvasının etrafını çepeçevre saran kıkırdak dokuya labrum denir. Bu kıkırdak doku dizdeki menisküs gibi görev yaparak omuz ekleminin sağlamlığını yani stabilitesini sağlar. Eklemin hareketleri sırasında ileri geri ve yukarı aşağıya gereğinden fazla gitmesini engeller. Bu labrum denen kıkırdak dokuya  yuvanın tepe noktasından biseps kasının uzun başının tendon uzantısı yapışır. Bu eklemin stabilitesini sağlayan anatomik bir yapı oluşturur.   Bu kompleks yapı omuz başı kemiğini yuva içinde sabit tutmaya yarar. Bu yapı omuzun özellikle fırlatma, kol açıkken üzerine düşme gibi ya da ağır bir şeyi kol açıkken şiddetli bir şekilde itme ,  düşerken kol açık bir şekilde bir yere asılma sonrası  gibi durumlarda biseps tendonunun kıkırdak labrum dokusuna  yapışma yerinden yırtılmasına neden olur. Bu hastalığa SLAP lezyonu denir. Diğer omuz çıkığı durumlarında olduğu gibi         kıkırdak kemik iyileşmesi kendiliğinden olmadığı için kronik ağrı ve hareket bozukluklarına neden olur. Tanı iyi bir fizik muayene ve MR ile konulur.

 

SLAP En Sık Kimlerde Görülür? Şikayetler Nelerdir?

SLAP genellikle genç aktif sporcu ya da ağır iş yapan  kişilerde görülür.  Hastada gördüğümüz şikayetler; eklemde ağrı, özellikle de omuzun ön tarafında ağrı, eklem içinden atlama hissi ya da ses hissedilmesi, bir şey fırlatırken kolla ağır bir kapı açarken kolu açık bir şeyleri iterken omuz ön tarafında ağrıdır.

 

Ameliyat Dışı Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Fizik tedavi uygulanır ve aktivite modifikasyonu denen bazı kısıtlamalara gidilir. Şiddetle ağrının baskılanmasını takiben hastaya güçlendirme egzersizleri verilir.  Ancak unutulmamalıdır ki vücuttaki buna benzer kıkırdak dokuların iyileşme potansiyeli yok denecek kadar azdır. Bu tedaviler tamamen geçici çözümler üretir.

Kimlere Cerrahi Tedavi Uygulanır?

Öncelikle SLAP lezyonu denen hastalık gençlerde daha sık görülür. Bu tarz omuz instabilitesi denen durumlar 40 yaş ve üstü hastalarda nadiren görülür. Bu nedenle genç hastalarda, hastanın günlük yaşamı ağrı ve hareket kısıtlılığı yüzünden kısıtlanıyorsa, sporcu hastalarda, omuzunun yoğun kullanan ağır işle uğraşan hastalarda kıkırdak lezyonu büyümeden eklemin stabilitesi bozulmadan  ameliyat önerilir. Ancak belirttiğim gibi düşük aktivite seviyesi ile yaşayan orta yaş ve üstü hastalarda cerrahi tedaviye hasta ile konuşularak yaşam beklentileri sorgulanarak karar verilmelidir

SLAP Ameliyatı Nasıl Yapılır?

SLAP ameliyatların kapalı yani artroskopik yöntemle yapılır. Omuzun etrafından açılan üç adet delik (yaklaşık bir santimlik kesilerden) kameralarda girilerek kıkırdağın ayrışma bölgesi özel aletlerle temizlenir buraya omuz eklemine konulabilecek ipli çapa vidalarla ayrılan tendon düğümlenerek yırtılma yerine sabitlenir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi Nasıl Geçer ?

Hasta velpo bandajına alınır. Yaklaşık altı ila sekiz hafta boyunca bandajla kalır. Dördüncü hafta civarında basit sarkaç egzersizleri başlanır. Altıncı haftadan sonra fizik tedavi başlanır. Sekizinci haftadan sonra aktif zorlayıcı fizik tedavi uygulanır.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir