PRICE

PRİCE NEDİR?

Basit spor yaralanmaları sonrası doktor muayenesine kadar hasta tarafından uygulanabilecek bir tedavi protolokülüdür. Bu uygulama tanı konulana ve esas tedavi doktorunuz tarafından başlanana kadar travmayı en az hasarla atlatmanızı sağlar. Kesin tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Price İngilizce sözcüklerin kısaltmasıdır. Uluslararası bir deyimdir. 

P=protection=koruma: yaralananan bölgeyi korumaya alın. Yaralanan kişi spor sahasının bölgesinden uzaklaştırılmalı ve korumalı bir bölgeye alınmalıdır. Örneğin; sakatlanan futbolcunun sedye ile saha kenarına taşınmasıdır. 

R=rest=dinlenme: spora ara verip dinlenin. Yaralanmasının ciddiyetini oyun içerisinde anlamayabilirsiniz. O yüzden yaralanmayı hissettiğinizde durup dinlenip yaralanmanın ciddiyetini değerlendirin.

İ=ice=soğuk uygulama: bir soğuk paket veya buz aküsü kullanarak yaralanma bölgesine inçe bir havlu veya bez üzerinden soğuk kompres yapın. Direkt cildinize soğuk uygulamayın soğuk yanığı olabilir. Soğuk uygulama yaklaşık 15 dk civarında yapılmalı ve 4 saatte bir tekrarlanmalıdır. Soğuk kompres travmaya bağlı ödemi, enflamasyonu azaltıp şişliği engeller. Ağrıyı azaltır. 

C=compression=baskılı bandajlama: eğer varsa ve uygulama yöntemi biliniyorsa şişen ağrılı bölgeye elastik bandaj uygulanır. Bandaj iyi çok sıkı olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi halde bandaj iyi altında kalan kısımın kan dolaşımı bozulur. Bandaj 15-20 dk da bir gevşetilmelidir. 

E=elevation=yukarı dikmek: yaralanan bölge kalp seviyesinin üsünde kalacak şekilde yukarı kaldırılmalıdır. Bu yaralı bölgeye kan akımını azaltıp şişliği azaltır. 

Bu protokol sportif basit yaralanmalar içindir. Ciddi yaralanmalarda veya bu uygulamalara rağmen ağrı ve şişliğin geçmediği durumlarda acilen bir uzmana başvurun. 

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir