OMUZ KİREÇLENMESİ ve TEDAVİSİ

Omuz Eklem Kireçlenmesi

Omuz eklemi baş ve yuva  şeklindeki bir eklemdir. İnsan vücudundaki en hareketli eklem yapısıdır. Diz ve kalçadan sonra en sık kireçlenme omuz ekleminde görülür. Kireçlenme yani osteoartrit dediğimiz hastalık bu baş ve yuvayı kaplayan kıkırdak doku dokunun çeşitli nedenlerden dolayı aşınması ve ardından yüzeyinde çatlaklar oluşup pürüzlü bir hal alması ve en son kırdığın tamamen bozularak kıkırdakaltı kemik dokusunun ortaya çıkması ile oluşur. Kıkırdak tamamen yıprandığı, kemik açığa çıktığı zaman artık iki yüzey arasındaki kaygan zemin kaybolduğu için şiddetli ağrılar ortaya çıkar.

Omuz kireçlenmesinde şikayetler nelerdir?

Hastalık yavaş yavaş artan ağrıyla başlar. Zamanla kireçlenme ilerledikçe ağrılar gün içinde yayılır. Başlarda zorlayıcı hareketlerle olan ağrılar hastalığın ilerlemesi ile birlikte basit hareketlerde bile ortaya çıkmaya başlar. Ve son aşamada artık istirahatte olan ağrılarla birlikte gece yarıları başlar. Ciddi hareket kısıtlılığı da oluşur hasta kolu kaldıramaz ve kaldırmaya çalıştığı zaman ciddi ağrı çeker.

Omuz kireçlenmesinin nedenleri nelerdir?

En sık neden yaşlılığa bağlı kıkırdak yıpranmasını neden olduğu kireçlenmedir. Diğer nedenler ağır iş yapılması, omuz bölgesinden geçirilmiş kırıklar, Omuz başı kemiği içinde avasküler nekroz dediğimiz kemik çürümeleri, zamanında doğru tedavi edilmemiş omuz kas yırtıkları vb.

Tanı nasıl konulur?

Omuz ağrısı ile başvuran hastalara iyi bir muayene sonrası çekilen röntgenlerle omuz kireçlenmesini teşhisi rahatlıkla konulabilir.

Cerrahi dışı tedavi seçenekleri nelerdir?

Cerrahi olmayan erken ve orta evre kireçlenmelerde ağrı kesici ilaçlar, omuz içine yapılan kortizon iğneleri kullanılabilir. Hastalar fizik tedaviden fayda görürler. Ayrıca eklemi koruyucu hareket kısıtlamaları önerilir.

Cerrahi tedavi seçenekleri nelerdir?

İleri evre kireçlenme de en iyi tedavi omuz protezidir. Omuz protezleri eklemin ön tarafından yapılan yaklaşık 10 santimlik bir kesi ile girilerek omuz baş ve yuva kemiğinin kireçlenmiş kısımlarının çıkarılıp yerine aynı kalça ve diz protez ameliyatlarındaki gibi hareketli metal alaşım sistemler yerleştirilmesi ile yapılır.

İki çeşit protez sistemi kullanılır. Birinci çeşit protez sisteminde düz bir sistem olarak yani omuz başı baş şeklinde yuvada yuva şeklinde parçalarla değiştirilir. Bu sistem omuz çevresi kasları sağlam olduğu zaman uygulanır. ”Total  omuz protezi” diye adlandırılır.

Total omuz protezi

İkinci sistem omuz kas yırtıklarının neden olduğu tedavi edilmemiş ya da tedaviye geç kalınmış hastalarda normal total omuz protezi işlevini göremeyeceği için mekanik olarak omuz rotator manşet kaslarına destek gereği duymayan ”ters omuz protezi” diye adlandırılan bir sistem kullanılır. Bu sistemde baş ve yuvanın yerleri değiştirilir. Bu sayede kolu kaldıran  rotator manşet kaslarından en önemlisi olan supraspinatus kası olmasa bile  kolu rahatça kaldırmayı sağlayan bir tasarımdır.

Omuz  protezi sonrası sonuçlar nasıldır?

Total omuz protezi sonrası hastanın ağrıları çok büyük oranda geçer. Ancak omuz ekleminin ortam hareket açıklığına ulaşılamaz.  Ters omuz protezlerinde ise  yine ağrı tamamen kaybolur ve hastanın eklem hareket açıklığı total omuz protezlerine göre çok daha iyidir. Ancak ters omuz protezleri erken yaşlarda yapılamaz(teknik sıkıntılardan dolayı). Bu nedenle kası sağlam olan 60- 75 yaş arası hasta grubunda Total omuz protezleri yapılır. Kası yırtık olan tercihen 75 yaş üzeri hastalarda ters omuz protezi uygulanır.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir