Omuz kas yırtıkları

Omuz insan vücudundaki hareket açıklığı en fazla olan eklemdir. Omzumuz ile kolumuza neredeyse yarım küre kadar açıda hareket yaptırabiliriz. Bu hareket sırasında en çok işlev yapan kas grubu da rotator manşet (döndürücü kas kılıfı) kasları denen tüm omuzu saran 4 adet kastan oluşan bir kompleks yapıdır. Bu 4 kas grubundan da en çok supraspinatus denen kas yırtılır.

Omuz döndürücü- kaldırıcı kasları neden yırtılır?

  • En sık neden yaşa bağlı yıpranma sonrası gelişen yırtıklardır.(ileri yaşlarda görülür)

  • Diğer en sık neden kemik büyümesine bağlıdır. (orta- ileri yaşlarda görülür)

  • Travmaya bağlı, yani düşme aşırı zorlama sonrası gelişen yırtıklardır. (daha çok aktif çalışan genç orta yaş hastalarda görülür)

Nasıl yırtıklar oluşur?

Yırtık tipi oluş mekanizmasına bağlıdır. Örneğin ileri yaşta aşırı yıpranmaya bağlı yırtıklarda genellikle kas tam kopar. Sıkışmaya bağlı olanlar genellikle önce kısmi ardından hastalığın ilerlemesiyle tam kat olma eğilimindedir. Travmaya bağlı yırtıklar travmanın şiddetine göre kısmi ya da tam kopma şeklinde görülebilir.

Hastada nasıl şikayetler olur?

Önceleri hareketle artan ağrı zamanla gece ağrısına döner. İstirahatte de ağrı başlar. ağrı kola ve sırta vurur. Yırtık ilerledikçe hastanın kol kaldırma açısı günden güne düşer. Uzanıp yapılan işlerde çok zorluk çekilir. Saç taramak, diş fırçalamak, tıraş olmak gibi günlük işler bile aşırı zor olmaya başlar.

Kas yırtığı tanısı nasıl konulur?

Öncelikle hastanın öyküsü ve muayenesi esastır. Hastanın öyküsü bize oluş mekanizmasını anlatır. Muayene yırtıkla ilgili çok önemli bilgi verir. Kesin teşhis MR ile konulur.

Kas yırtıklarının tedavisi nasıldır?

Erken dönem sıkışma ve kısmi yırtıklarda fizik tedavi ile iyi sonuçlar alınır. Ağrı kesiciler ve kortizon iğneleri kullanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki kısmi yırtıkların tam kat yırtıklara dönüşmesi çok sık görülür. Hastanın yaşı, yırtığın tipi, kas sıkışma derecesi iyi değerlendirilmeden fizik tedavi ve kortizon iğne tedavisi yırtığı büyütüp daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Cerrahi tedavi (artroskopik/kapalı omuz kas yırtık tedavisi)

İlerlemiş yırtıklar veya cerrahi dışı tedavilere yanıt alınamamış kısmi yırtıklarda cerrahi uygulanır. Günümüzde gelişen teknolojik cihazlar ve cerrahi tecrübelerin artmasıyla kapalı omuz cerrahisi sonuçları çok iyi olmuştur. Kapalı ameliyat ile omuz eklemine kalem kalınlığında kameralarla girilip 1 cm’ lik kesiler ile kas tamiri yapılmaktadır. iyi bir tamir sonrası hastaların iyileşme oranları çok yüksektir.

Omuz içine yerleştirilen ortalama 5 mm çapındaki çapa denilen ucu ipli vidalar ile yırtılan kas dokusu yerine dikilir. Bu vidalar titanyum ya da eriyen tipte olup insan vücudu ile tam uyumludur. omuz baş kemiğinin içine yerleştirilirler.

İpli titanyum çapa örneği

▶Ameliyat videosu için tıklayın

Kapalı kas tamiri sonrası röntgen görüntüsü

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi?

Ameliyat sonrası hastaya velpo bandajı takılır. En kısa zamanda sarkaç egzersizleri başlanır ve yırtığın iyileşme sürecinin en uygun zamanında (hastaya ve yırtığa göre değişir) fizik tedaviye yönlendirilir.

 

İleri derece kas yırtıkları (tamir edilemez yırtıklar)

İleri yaşlarda atlanmış ya da ertelenmiş, hastanın tedaviye çok geç kaldığı durumlarda kas yırtıkları tamir edilemez. Bu gibi durumlarda kas yırtıklarına özel tasarlanmış omuz protezleri uygulanır. Sonuçları gayet iyidir. Günlük yaşamın idamesi için yeterli omuz hareketini sağlar.

 

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir