Omuz kas sıkışması nedir?

 


 Başüstü hareketlerle ,yani uzanıp iş yapmak perde asmak gibi, gelişen ağrı, gece omzun üzerine yatmakla gelişen ağrı, kola ve sırta vuran ağrılar omuz kas sıkışmasının habercisi olabilir.  Özellikle çok fazla iş yapan 40—60 yaş arası bayanlarda daha sık görülen bir omuz hastalığıdır.

Omuz kas sıkışması neden olur ?

Sıkışma  başüstü aktivitelere zorlanması sonrasında mesela çok fazla uzanıp iş yapılması, ağır cisimlerin yukarıya kaldırıldılığı işlerle uğraşanlar, perde asma, uzanıp temizlik yapma ,halı silkme, cam silme gibi tekrarlayan omuz zorlayıcı hareketleri sonucunda meydana gelir.   Omuz kaldırıcı ve döndürücü kas  Grubu apolet kemiğinin altında sıkışır. Bu durum kasta ödeme ve apolet kemiğinin ucunda  büyümeye neden olur. (Bazen de önce kemik büyümesi ardından sıkışma olur bu durumun bio fizyolojisi tam olarak aydınlatılmamıştır).  Bu sıkışma ve kemik büyümesi birbirini tetikleyerek hastalığın ilerlemesine neden olur. Eğer erken dönemde önlem alınmaz ve kasdaki sıkışma artarsa hastalığın ileri aşamasında kas kemiğe yapışma yerinden yırtılır.

 

 Kas sıkışması’ nda şikayetler nasıldır ?

Önce basit zorlama sonrası ortaya çıkan ağrılar başlar. Ardından ağrılar gün içine ve özellikle de istirahate yayılır. Gece ağrıları başlaması ile hastalığın ilerlediği anlaşılır. Bu sürede ağrılarla birlikte omuz hareketleri kısıtlanmaya başlar.  Hastalığın ileri aşamasında kas yırtılır ve hasta kolunu kaldıramaz.

En sık görülen şikayet kola vuran ağrı kolu kaldırmada güçlük ve zamanla artan sırta da vuran ağrılardır.

 Omuz kas sıkışmasının tedavisi nedir ?

 Tedavide öncelikle yapılması gereken hastanın ağrıya neden olan zorlayıcı hareketlerden kaçınmasıdır. Yine ağrı kesiciler, omuzun içine yapılan kortizon iğneleri  faydalı olabilir. Hasta yine rahatlamıyorsa mutlaka mutlaka fizik tedavi almalıdır. Bunlara rağmen hasta rahatlamıyorsa özellikle gece ağrıları  atıyorsa kolunu kaldırma açısı her geçen gün düşüyorsa cerrahi tedavi düşünülmelidir.

 Omuz kas sıkışması’nda kapalı cerrahi (Artroskopi) nasıl yapılır?

 Omuz kas sıkışmasında kapalı cerrahi yani Artroskopi omuz ekleminin etrafında açılan üç adet yarım santimlik kesik içerisinden kameralar yardımıyla girilerek yapılır. Özel, yaklaşık 5 mm çapında, aletler kullanılarak kasdaki ödem, ödemin neden olduğu doku iltihaplanmaları,  apolet kemiğindeki büyüme düzeltilir. Kasın hareket ettiği eklem aralığı bu dokuların temizlenmesi ve büyüyen kemik ucunun küçültülmesi ile açılır. Yine aynı seansta kas içerisinde yırtık varsa tamir edilir.

 

▶️KEMİK ÇIKINTININ ARTROSKOPİK TÖRPÜLENME AMELİYATINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi nasıl geçer?

Velpo bandajı

Hasta ameliyattan sonra Velpo  bandajlı denilen bir omuz askısına alınır. Ertesi gün hastaya sarkaç egzersizi denilen basit omuz hareket egzersizleri başlanır. Ameliyat ödeminin çözülmesini takiben en kısa sürede hasta fizik tedaviye yönlendirilir.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir