Omuz çıkıkları

TEKRARLAYAN OMUZ ÇIKIKLARI ve TEDAVİSİ

Tekrarlayan omuz çıkıklarının en sık nedeni Bankart hastalığıdır. Bu hastalıkta omuz eklemini ön kısımdan destekleye kıkırdak dokusu, bazen de beraberinde kemik dokusu, ayrılır. Öncesinde genellikle hastanın çıkık öyküsü vardır.

Omuz en çok dış rotasyon denen eklemin geriye döndüğü pozisyonlarda çıkar. Bu genellikle ciddi travmalar sonrası görülür. Çıkık esnasında baş yuvadan ayrılırken labrum denilen eklem ön tarafındaki dokuları yırtar. Buna ”Bankart” hastalığı denir. Artık eklemi yuvasında tutan en önemli destek doku hasar görmüştür. Omuz tekrarlayan çıkıklara yatkın hale gelir. Her bir çıkık sonrası dokudaki ayrılma ve yırtılma artar. Olay bir kısır döngüye girer.

Neden bazı insanlarda omuz çıkığı çok sık olur?

Bazı kişilerde eklemlerde genel bir gevşeklik vardır. Bu genetik olarak bağ dokusu denen dokunun gevşekliğinden kaynaklanır. Bu hastalarda eklem çıkığına yatkınlık olur. Normal hastalara kıyasla eklem gevşekliği olan hastalar çok basit travmalarla çıkık yaşarlar ve çok sayıda çıkık geçirmiş olurlar. Hatta öyle ki uyurken, diş fırçalarken bile omuz eklemi yerinden kayar.

İlk Çıkık Sonrası Tekrarlamaması İçin Ne Yapılmalıdır?

İlk çıkık mutlaka sedasyon(sakinleştirme) veya genel anestezi altında oturtulmalıdır. Bu şekilde ekleme ve dokulara en az hasar verilir. Çıkık oturtulduktan sonra velpo bandaja alınmalı hasta ve yaşına göre 2-4 hafta arası tam zamanlı olarak bandaj kullanılmalıdır. Ardında fizik tedavi verilmelidir.

Ne Zaman Cerrahi Yapılmalıdır?

Bu konu ile ilgili net bir görüş yoktur. Ancak sporcu aktif hastada 2 çıkık ve üstü sonrası ameliyat düşünülmelidir. 40-50 yaş üstü hastalarda yaşamını engelleyen bir durum yoksa ameliyat yapılmayabilir. Ancak sık çıkan, aktif genç-orta yaş hastalarda cerrahi düşünülmelidir.

Kapalı Omuz Çıkık Cerrahisi (artroskopik Bankart ameliyatı)

Omuz eklem çevresinden açılan 3 adet 1 cm’lik kesiler içerisinden yapılan bir ameliyattır. Eklem ön kısımından yırtılan kıkırdak doku 2,5 mm’lik vücutta eriyen (biyobozunur) ipli çapalar (ankor) ile tamir edilir. Ameliyatta temel amaç yırtılan ön kıkırdağımsı dokuyu olması gereken yere tutturmaktır. İpli vida kullanılmasının nedeni de budur. Çapa’lar kemiğe yerleştirilip uçlarından çıkan özel ipler ile yırtık ve ayrık olan doku ilmeklenerek yerine yerleştirilir.

Kapalı Tedavi Edilemeyen Durumlar Var Mıdır?

Çok büyük travmalar sonrası kıkırdak doku ile birlikte omuz yuvasından ön kısımdan kemik de kopar. Bu durumlarda yuva ekleminin ön tarafına kemik taşıma ameliyatları yapılır. (modifiye Laterjet ameliyatı)

Ameliyat Sonrası İyileşme Dönemi Ne Kadar Sürer?

Hasta yaklaşık 2 ay boyunca velpo bandajı içinde takip edilir. bandaj tam zamanlı olarak kullanılır. hastaya ve yırtık durumuna göre basit egzersizler başlanır. Aktif zorlayıcı fizik tedaviye 2. ay dolunca başlanır.

VELPO BANDAJI

Spora ne zaman dönülür?

Zorlayıcı olamayan spora 4-6.  ay. dönülür. aktif zorlayıcı, temas sporlarına dönme süresi 1 yılı bulabilir.

Ameliyat sonrası tekrar çıkar mı?

Travmatik çıkıkların tamiri sonrası ortalama %5-10 oranında tekrar çıkık oluşabilir. Ancak genel eklem gevşekliği çok fazla olan kişilerde tekrar çıkık riski biraz daha yüksek olabilir.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir