Kısmi Diz Protezi

KISMİ (UNİKONDİLER=PARSİYEL) DİZ PROTEZİ NEDİR?

Dizin sadece tek bir kısımının kireçlendiği, sıklıkla iç taraf, durumlara kullanılan klasik bilinen tam protezlere göre yapı olarak çok daha küçük protez sistemidir.

Güçlendirilmiş metalden iki parça ve araya yüksek yoğunluklu özel bir plastik çeşidi olan polietilen ara parçadan oluşur.

 

Solda 👈 kısmi protez / sağda👉 Tam protez

 

KISMİ PROTEZ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Diz ekleminde ki aşınmış kireçlemiş yerin sadece tek bir bölgede olması gerekmektedir. Hastanın dizinde içe yada dışa bükülme şeklinde bir şekil bozukluğu yani Deformite olmaması gerekmektedir. Yine aşırı kilosu olan ve eklem hareketleri kısıtlı olan, ön çapraz bağ ve iç yan bağlarında hasar olan hastalarda uygulanmaması gerekmektedir. Yine romatizmal iltihaplı hastalıkların olduğu durumlarda kısmi diz protezi uygun değildir. Tercihen 50 yaş ve üzeri hastalarda uygulanması önerilir.

KISMİ DİZ PEOTEZİNİN UYGUNLUĞU NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Öncelikle bu konunun uzmanı tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmeniz gerekiyor. Bu muayene sırasında eklem hareket açıklığı ve bağların durumu değerlendirilir. Dizinizde eklem  hareketi çok kısıtlı değilse, bağlarınız muayenede sağlamsa, kilonuz ve yaşınız da uygunsa röntgen ile değerlendirmeye bakılır. Basarak yani yük vererek çekilen her iki diz röntgeni incelenir. Röntgende de dizin tek bölgesinde kireçlenme tespit edilirse bu ameliyat için uygun olduğunuza karar verilir.

KISMİ DİZ PROTEZİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Normal diz protezi ameliyatından daha küçük bir kesi kullanılarak yapılır. Kireçlenen  bölge üzerinden yaklaşık on santimlik kesi yapılır. Ardından protez sistemine özel araç ve gereçler yardımıyla sadece kireçlenen bölge kireç dokusundan temizlenir ve kemikte hazırlanan şablon üzerine uyluk ve kaval kemiğine özel metal alaşım  protez konur ve araya güçlendirilmiş Polietilen denilen plastik ara yüzey yerleştirilir. Gelişen teknoloji ile artık kemik ve metal arasında kemik çimentosu denilen yapıştırıcı dolgu maddeleri kullanılmayabilir. Kısmi  Olarak uygulandığı için ameliyat sırasında ciddi bir kanama olmaz. Bu nedenle ameliyat sonrası sizin önceden bir kansızlığınız yoksa ameliyata bağlı olarak kan Nakli gerekmez.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME DÖNEMİ NASIL GEÇER?

İyileşme süreci klasik diz protez ameliyatlarına göre daha hızlıdır. Çünkü Cassie daha küçük kesilen kemik miktarı çok daha az olduğu için hastanın ağrı düzeyi daha düşük olur. Hasta hemen ertesi gün kaldırılıp yürütülür. Hastanın bu ameliyattan sonra normal yürüyüşe ve normal hayatına dönüşü çok daha hızlı olur. Yine kesik küçük olduğu için yara yeri ağrısı daha zordur. Bu ameliyattan sonra genellikle fizik tedavi gerekmez. Çok basit ev egzersizleri verilir. Yaklaşık bir ay boyunca çift koltuk değneği , bir ay sonrada tek koltuk değneği  verilir. İkinci ayın sonundan itibaren hasta değneksiz rahat bir şekilde gezmeye başlar.

KISMİ DİZ PROTEZLERİ NE KADAR SÜRE DAYANIR?

Bu süreye kesin bir cevap vermek zordur çünkü hastanın kullanımı, hastanın ilerleyen dönemlerdeki kilosu, kullanılan materyelin kalitesi, cerrahi tekniğin kalitesi bu sonucu etkiler. Yapılan bilimsel istatistikler sonucunda 10 yıllık sağlamlığı  %90’ın üzerinde olarak bildirilmiştir. Protez de aşınma ve gevşeme olması durumunda ise Tam diz protezi ile değiştirilebilmektedir.

AMELİYAT SONRASI NE GİBİ SORUNLAR OLABİLİR?

Bu ameliyatlardan sonra çökmek çömelmek bağdaş kurmak dizinin üzerinde iş yapmak yasaktır. Bunlar yapıldığı taktirde protez gevşeyebilir.  Yine ameliyat sonrasında bacaklarda pıhtı oluşumu ve buna bağlı emboli, enfeksiyon, protez aşınması ve protez çevresi kırıklar gelişebilir. Bunların önlenmesi için ameliyat sonrasında emboli önleyici çoraplar, kan sulandırıcı iğneler ve antibiyotikler verilmektedir.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir