KARPAL TÜNEL SENDROMU

KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

El bilek avuç içi tarafına bakan kısımdan geçen median sinir denen, elin duyu ve hareketine katkısı olan, bir sinirin el bileğinden geçtiği kemik ve bağ dokusu arasındaki tünelde  sıkışmasına bağlı gelişen bir hastalıktır. Sinirin baskı altında kalması sonucu elde bu siniri (median sinir) ilgilendiren bölgede uyuşukluk, karıncalanma, hissizlik, ağrı ve en sonunda hareket bozukluğu meydana gelir.

NASIL OLUŞUR?

El bileğinde median sinirin geçtiği tünele karpal tünel denir. bu tünelin zemini el bilek kemiğinde çatısı ise karpal bağ denen bir dokudan oluşur. İçinden median sinir ve el parmaklarını hareket ettiren tendonlar (kas kirişleri) geçer. Parmakları hareket ettiren tendonları çevreleyen hareketlerini kolaylaştıran kılıfları da eşlik eder.

karpal tünel anatomisi (sinir ve birlikte eşlik eden tendon ve tendon kılıfı görülmekte)

İşte bazı hastalıkları nedeni ile karpal bağın kalınlaşması veya aşırı zorlama nedeni ile tendon kılıflarının ödem yapıp tüneli daraltması sonucunda sinir tünelde sıkışır.

EN SIK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

En sık 40-60 yaş arası, bayan hastalarda ya da elini sık kullanan kişilerde görülür. Genetik yatkınlık da söz konusudur. Şeker hastalığı ve hipotirodi (tiroid bezinin az çalışması) da hastalığa yatkınlığı artırmaktadır. Yine gebelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak görülme olasılığı artmaktadır.

 

Özellikle tekrarlayan el bilek zorlamalarının olduğu;marangoz, aşçılık, el işçileri, örgü örenlerde vb. mesleklerde sık görülür. Günümüzde uzun süre klavye ve mouse kullanan ofis çalışanlarında görülme sıklığı hızla artmaktadır.

HASTALARIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

karpal tünel sendromunda sinirin izlediği yol ve etkilenen parmaklar

Elde özellikle 1.-2.-3. parmaklara vuran ağrı, uyuşma, karıncalanma ilk şikayetlerdir. Zamanla gece ağrı ve uyuşmaları artar. Hasta gece uyanıp elini sallama ihtiyacı duyar. Zamanla kaslara giden sinir komutları bozulması arttıkça tuttuğunu düşürme; basit bir ağrılığı bile taşıyamama gibi durumlar ortaya çıkar. Son olarak en ileri aşamada elin başparmak çevresi kasları erir ve buna bağlı şekil bozuklukları ve kullanamama ortaya çıkar. Bu artık geri dönüşsüz aşamadır. 

KARPAL TÜNEL SENDROMU TANISI NASIL KONULUR?

Tanıda hasta öyküsü dinlenir. Hastalığa yatkınlığa neden olacak faktörler sorgulanır. fizik muayenede sinir sıkışma testleri yapılır. yine röntgen ve MR çekilebilir.

En değerli tanı aracı EMG’dir. Bu yöntemde sinir iletisinin hızı ölçülür. Gecikme varsa belirlenip sayısal değere dökülür. Bu da hastalığın şiddetini ortaya koyar.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

CERRAHİ DIŞI TEDAVİ

Yeni başlangıçlı, muayenesi çok kötü olmayan, EMG’de hafif düzeyde sıkışması olan hastalar takip edilir. ağrı kesiciler ve sinir gevşetici ilaçlar ve siniri besleyen B vitamini verilir. Gece yatarken takılması için bileklikler önerilir. Tekrarlayan zorlayıcı hareketlerden uzak durması gerekir.  Hastaya 3-6 aylık EMG takipleri ve kontrol önerilir.

Klavye -mouse kullananların silikon pad(klavye mouse yastıkçığı) kullanması ve ellerini bilek seviyesinden 20 dereceden fazla uzun süre bükülü tutmaması önerilir. Parmakaların germe egzersizleri ve elde top sıkma egzersizleri önerilir.

CERRAHİ TEDAVİ

Hastalık ilerlediyse mutlaka cerrahi düşünülmelidir. Aşırı sıkışan sinir baskı altından kurtarılmadığı sürece kas erimesi ilerler. Bu noktadan sonra ameliyatın başarı şansı ciddi anlamda düşer. O nedenle doğru zamanda ameliyat çok önemlidir.

ameliyat ile bağın kesilerek tünelin açılması işlemi görülmekte

Ameliyatta tünelin çatısını yapan karpal bağ kesilir. İşlem lokal anestezi ile yaklaşık 3-4 cm lik bir kesi ile yapılır. Hasta aynı gün taburcu edilir. 1-2 hafta içinde şikayetlerde ciddi gerileme görülür. Ancak özellikle geç kalınmış veya aşırı sıkışması olan hastalarda iyileşme 6 ay-1 yıla kadar sürebilir.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir