EKLEM İĞNELERİ (viskosuplemantasyonlar)

Kireçlenmelerde uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan hyaluronik asid enjeksiyonları günümüzde daha güçlendirilmiş ve etkinliği arttırılmış şekilde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bu iğnelerin içindeki Hyaluronik asid (HA) denen madde diz eklem içi sıvıyı takviye etmek, tekrar üretimini teşvik etmek ve kıkırdak dokusunun harabiyetini geciktirme de etkindirler. Yine HA  eklem kıkırdağında bulunan bazı hücreleri uyararak kıkırdak dokusunun sağlamlığını arttırması ve eklem sıvısının tekrar yapımı ve inşasını teşvik etmektedir.

Hyaluronik asid nedir?

Bu madde tüm canlı organizmalar da yumuşak bağ dokusunda, gözü çevreleyen sıvıda eklem içi yüzeylerinde yüksek yoğunlukları halinde bulunur. Aynı zamanda bu madde tüm oynak eklemler ve cilt dokusunda esnekliğini sağlayan lifler arasındaki kısmını destekleyen jöle benzeri bir maddedir.

Peki bu madde nasıl elde edilmektedir?

Bazı enjeksiyonlar horoz ibiği ve köpekbalığı kıkırdağından elde edilirken bazıları da laboratuvarlarda bakteriyel kültür denilen özel ortamlarda fermantasyon yöntemi ile elde edilir.

Ne kadar zamandır kullanılmaktadır?

He ya yaklaşık 20 yıldan uzun zamandır  kullanılmaktadır. Hyaluronik asid (HA)’in eklem içi sıvıdaki bu patolojik değişiklikleri düzeltmek için kullanılması ile viscosuplemantasyon kavramı doğmuştur. İlk olarak Japonya’da ve Italya’da 1990’larda kullanılmaya başlanmıştır ardından 1997 yılında FDA onay almıştır.

Nasıl etki eder?

Bu molekül kireçlenmenin ağrılı semptomlarını hafiflettiği gibi kireçlenmenin eklemde neden olduğu fonksiyonel kısıtlılıkları da rahatlatmaktadır.  Eklemdeki  sıvıyı arttırıp sıvı basıncı etkisiyle eklem aralığını rahatlatmakta, sürtünmeyi azaltmakta, bunun akabinde eklem içi sıvılardaki üretimi teşvik etmekte yine eklemdeki kıkırdak  kıkırdak üreten hücreleri uyararak bunları sıvı ve kıkırdak üretmeye teşvik etmektedir.

Bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış mıdır?

Uzun yıllardır yapılan çok ciddi araştırmalar sonucunda hyaluronik asidin  etkinliği kesin olarak saptanmıştır.hyaluronic asid kortizon iğnelerine kıyasla daha uzun etkiye sahiptir. Ağrı kesiciler gibi ağrı kesebilecek etkinlikte olduğu da gösterilmiştir. Bir artı olarak da etkilerinin kortizon ve ağrı kesici ilaçlara göre çok daha uzun süre sürdüğü ve bunlara çok daha üstün olduğu gösterilmiştir. Ağrı kesici ve kortizonlara göre de çok çok az  yan etkisi olması en büyük avantajıdır.

Yan etkileri nelerdir?

Kaşıntı cilt sorunları alerjik reaksiyonlar ve şişlik birkaç yan etkisidir. Yine lokal enfeksiyonlar olabilir. Çocuklarda hamile ve emziren kadınlarda kullanılmaz. Bunlar dışında bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur bir çok ek hastalığı olan hastada rahatlıkla kullanılabilir.

Hyaluronik asid enjeksiyon uygulaması nasıl yapılır?

Kas iskelet ve cilt hastalıkları ulusal Enstitüsü’ne görebu iğneler diz ve kalça eklem kireçlenmesinde etkin olarak kullanılır. Bu madde ağrıyı azaltmak eklemi yağlamak ve esnekliğini artırmak için direkt olarak ekleme enjekte edilir. Günümüzde Dalton molekül ağırlıkları artırılmış yeni enjeksiyon formülleri sayesinde yıllık tek doz olacak şekilde enjeksiyonlar uygulanmaktadır. Halihazırda üç ya da beş kez uygulanan daha düşük molekül ağırlıklı bir enjeksiyon formülleri de vardır.

İğne mutlaka eklem konusunda uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde cilt altına ya da yumuşak doku arasında verilen  sıvı ciddi reaksiyona ve ağrıya neden olabilir.

Enjeksiyon sonrası hasta ne yapmalıdır?

Çok basit bir iğne işleminin ardından hasta evine gidip yaklaşık 24 saat boyunca dinlenmelidir. Enjeksiyon sonrası hasta kalkıp üzerine basabilir yürüyerek evine gidebilir. Ancak uzun süre ayakta kalması önerilmez. Muayenehane ile ev arası uzaksa araç kullanması önerilir. 24 saat istirahatten kastımız evi içinde basit temel ihtiyaçlarını görecek kadar hasta yürüyebilir ancak uzun süre ayakta kalıp iş yapması  önerilmez. Bazı durumlarda hafif ağrılar olabilir. Ağrı olması durumunda ince bir havlu üzerinden 10 dakikalık soğuk uygulamalar yapılabilir. Yaklaşık bir hafta boyunca ağır sportif faaliyet önerilmez.

Herkeste işe yarar mı?

Etkinliği çok yüksek bir tedavi olmasına rağmen her hastada tam olarak etkinlik gerçekleşmeyebilir. Bunun nedeni her kişi de kireçlenmenin farklı olması, hastanın kilosu, hastanın beslenme şekli, hastanın yaptığı işin ya da sporun ağırlığıdır.  Sonuçta bu iğneler hem kendi  sıvı etkileriyle fayda sağlamakta hem de kıkırdak üretimini teşvik etmektedir. Ancak hasta dizini aşırı zorlamaya devam ediyorsa, egzersiz yapmıyorsa,  kilo verme ile ilgili herhangi bir gelişme olmuyorsa enjeksiyonların etki süresi ve hasta memnuniyeti azalmaktadır.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir