DİZ PROTEZ CERRAHİSİ


İleri evre diz kireçlenmesinde en iyi tedavi seçeneği diz protezidir. Hem çürümüş kıkırdak yüzey çıkarılır hem de dizin basma açısı düzeltilir. Dizdeki içe veya dışa olan dönüklük düzeltilir.

DİZ PROTEZ CERRAHİSİ NASIL YAPILIR?

 

Diz protezi dizin aşınmış kısımlarının yaklaşık 10mm kalınlıkta kıkırdak kısım alınacak, ancak en fazla kemik bırakılacak kadar, kesilerek yerine kesi kalıbına uygun kobalt krom alaşımından (titanium daha çok kalça protezinde kullanılır) parçalar ve ara hareketli yüzeye de güçlendirilmiş bir plastik çeşidi olan polietilen bir parça konularak uygulanır.

Bu işlem yapılırken diz ön tarafından yaklaşık 10cm kesi yapılır. Ardından eklemi yerinde tutan  kapsül ve kas yapılar kesilir. Kemik açığa çıkarılıp ara dokular temizlenir. Kullanılan protez sistemine uygun olarak uyluk ve kaval kemiği kıkırdak yüzeyi şablona uyacak şekilde kesilir. Protezlerin denemeleri yapılır. Sistemin tam olarak oturduğu, uyduğu ve çalıştığı denendikten sonra orjinal protez kemiğe yerleştirilir. Protez ve kemik arasına kullanılan sisteme bağlı olarak kemik çimentosu denen arayüzey dolgusu konulabilir ya da çimentosuz direkt kemiğe tutunan protezler de kullanılabilir. Bu hastanın kemik durumuna ve cerrahın tercihine kalmış bir seçimdir. Arada farklılık yoktur. Ardından dize diren denen cerrahi bölgeye olacak fazla kanamayı dışarı boşaltan bir hortum sistemi yerleştilir. Kesilen tüm kapsül ve kas katları tek tek geri dikilir.

▶DİZ PROTEZİ AMELİYAT VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

HASTA NE ZAMAN YÜRÜTÜLÜR?

CPM cihazı

CPM videosu için tıklayın

Ameliyattan onra hemen ertesi gün hasta robotize dizi büküp açan CPM denen bir cihaza bağlanır.

 Direnin çekilmesini takiben tahmini ameliyat sonrası 24. saat civarında yürütülür. ilk gün hasta çok zorlamadan basit adımlar attırarak basma korkusu giderilir. Ertesi gün CPM artırılır ve yürüme için teşvik edilir. Hastanın kilosu boyu ve yaşına , genel durumuna göre hasta yürüteçle, koltuk değneğiyle veya kanadyen değnekle yürütülür. tuvalete kadar yürüyen hastanın sondası çekilir. (enfeksiyon açısından sondanın, hasta hemen yürütülüp, 24-36 saat içinde çekilmesi önerilir) Ne kadar erken hareket olursa dolaşım sorunları o kadar az görülmektedir. Erken hareket cerrahi sonrası başarıyı etkileyen en önemli faktördür.

AMELİYAT SONRASI BAKIM NASIL OLUR?

Hastane enfeksiyonunda kaçınmak için hasta mümkün en kısa sürede taburcu edilir.(ortalama 3 gün yatması önerilir, farklı protokol uygulayan görüşler de vardır) Hastanın genel durumu, şeker hastalığının varlığı bakımı etkiler. sorun olabilecek hastalara daha sık pansuman yapılırken yara yeri temiz hastalara 5 -7 gün aralarla pansuman yapılır. Yaklaşık 20. gün dikişler alınır. hastanın yaklaşık 1- 2 ay antiemboli çorabı, varis çorabı giymesi önerilir. Evde ağrı kesiciler, antibiyotikler reçete edilir. bacaklardan pıhtı riskini engellemek için ameliyat günü başlayan  kan sulandırıcı iğne tedavisi 10-20 gün evde devam ettirilir. Hasta taburcu edilirken diz egzersiz protokolleri anlatılır. Hastanın evde verilen egzersizleri yapması çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki en iyi teknikle ve en iyi malzemeyle yapılsa bile hastanın azmi ve kararlılığı olmadan en iyi sonuca ulaşılamaz.

AMELİYAT SONRASI FİZİK TEDAVİ GEREKİR Mİ?

Hasta evdeki rehabilitasyon protokollerini güzel uyguladıysa, yürüme sırasında aksaması yoksa ve diz çevresi kas gücü iyiyse fizik tedavi alması şart değildir. Ancak ameliyat sonrası kontrollerde eklem hareket açıklığı kötüyse hasta büküp açmada zorluk çekiyorsa, kas gücü kaybı varsa mutlaka fizik tedavi verilmelidir. İlk 2 ay yakın takip önemlidir.

DİZ PROTEZİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Yaklaşık 15 yıl kadardır. Bu süre kullanıma, kiloya, kişinin genel sağlı durumuna, protezin kalitesine, cerrahi tekniğe vb. bağlı olarak artıp azalabilir. Aşınma veya gevşeme olması durumunda protezin ara parçaları değiştirilir.

DİZ PROTEZ AMELİYATI SONRASI YASAKLAR NELERDİR?

Çömelmek, bağdaş kurmak, çok alçak yere oturmak yasaktır. Diz çökebilecek kadar hareket açıklığı olsa bile bunlardan mutlaka kaçınmak gerekir çünkü bu hareketler protezin ömrünü azaltır.

ENFEKSİYON RİSKİ VAR MIDIR?

Çok düşük olmakla birlikte enfeksiyon riski vardır. Bunu önlemek için ameliyat sırası ve sonrasında antibiyotik tedavisi devam ettirilmektedir. Ancak ileri zamanlarda vücudun başka bir yerinde olan ciddi bir enfeksiyon kan yoluyla proteze yerleşebilir. Bunun için özellikle diş ve idrar yolu enfeksiyonu geçirilirse mutlaka doktorunuza başvurup antibiyotik kullanmak gerekir. Enfeksiyon durumunda protez çıkarılıp yerine antibotikli çimento konur. Enfeksiyon baskılanana kadar beklenir ardından yeni protez yerleştirilir.

PIHTI RİSKİ VAR MIDIR?

Düşük olmakla birlikte toplardamar pıhtısı gelişip pıhtı atabilir. Bunu önlemek için; hastaya kan sulandırıcı iğne başlanır, hasta mümkün en kısa sürede hareket ettirilir, özel çoraplar giydirilir. yine yatak içi ayak bileği hareketleri başlanır. Bu kan dolaşımını hızlandırır.

not: bu yazı genel bir bilgilendirmedir. cerrahi teknikler, olası komplikasyonlar hastadan hastaya farklılık gösterir. en doğru bilgiyi sizi takip eden uzmanınızdan alınız.

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir