DE QUERVAİN TENOSİNOVİTİ

DE QUERVAİN TENOSİNOVİTİ NEDİR?

El bileğinden başparmağa uzanan kasların tendonlarının (yani kirişlerinin) el bilek seviyesinde içinden geçtiği kılıf şeklinde tüneller vardır. Bu tüneller tendonların başparmağı doğru düzlemde çekerek hareket ettirmesini sağlar ve bu hareket sırasında tendonları kayganlaştırarak onların hareketini kolaylaştırır. Tenosinovit işte bu tendon kılıfları içinde ödem(enflamasyon=yangı) yapması sonucu gelişen bir hastalıktır. Bu kılıfların olduğu her tendonda tenosinovit durumu gerçekleşir. Başparmakta gelişen duruma De Quervain hastalığı denir.

NEDEN OLUŞUR?

Başparmağın aşırı zorlanarak kullanıldığı aktiviteler nedeni ile oluşur. Örneğin; örgü örme, uzun süre klavye kullanımı, çok falz telefon-tablet kullanımı, bazı müzik aletlerinin kullanımında (özellikle piyano), bazı sportif aktiviteler, aşırı temizlik yapılması sırasında parmağın sürekli zorlanması vb. Bazı romatizmal hastalıklarda ve özellikle de hormonal değişikliklere bağlı gebelikde görülebilir. Sıklıkla 30-50 yaş arası kadınlarda görülür.

HASTANIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

El başparmağından başlayıp bilek uç dış kenarına vuran bazen de dirseğe doğru uzanan şiddetli ağrı olur. Hastaların çoğu zaman günlük aktiviteleri etkilenmiştir.

TANISI NASIL KONUR?

Muayene ile tanı rahatlıkla konulur. Finkelstein testi denilen bir zorlama testi ile tanısı konulur. Romatizma şüphelenilen durumlarda  kan testleri istenebilir.

Finkelstein testi: başparmak avuç içinde yumruk yapılıp el bilekten bükülür; bu sırada hasta parmaktan bileğe vuran şiddetli ağrı hisseder.

TEDAVİSİ

  1. Öncelikle ağrı kesici haplar ve jeller kullanılır. Burada unutulmaması gereken ağrı kesici dediğimiz anti-enflamatuar grubu ilaçlar burada tedavi edici olarak kullanılır. Yani eğer doktorunuzun verdiği anti-enflamatuar ağrı kesiciler sizde yan etki yaratmadıysa düzenli kullanmak gerekir.

 

  1. Bununla birlikte başparmak destekli bileklikler kullanılmalıdır. Bilekliğin şekli önemlidir. Mutlaka başparmak takviyeli olmalıdır. Yoksa işe yaramaz.

 

  1. Tenosinovite neden olan aktivitelerden uzak durulmalıdır.

 

  1. Kortizon enjeksiyonları: yukarıdaki tedavilere yanıt vermeyen vakalarda tendon kılıfının içine doğru kortizon enjeksiyonu yapılabilir.

 

  1. Cerrahi tedavi : hiçbir tedaviye cevap vermeyen durumlarda cerrahi uygulanır. Lokal anestezi ile el bilek seviyesinde küçük bir kesi ile tendon kılıfı açılıp gevşetilir. 10-15 gün kadar iyileşme süresi vardır. Günübirlik bir işlemdir.

cerrahi sırasında tendonun gevşetilmesi gösteriliyor

facebook'da paylaşın

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir